Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 
 
 
 
 
 
 

Czym sprawdzać?

Jeśli faktycznie mamy wielkie problemy z pisownią, to pamiętajmy, że posiadając dostęp do komputera i Internetu, otrzymujemy do ręki niezliczone źródła pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, jak się pisze dany wyraz, to możesz to sprawdzić w programach typu Microsoft Word lub OpenOffice Writer, którymś z wielu darmowych słowników on-line, za pomocą odpowiednich wtyczek do Twojej przeglądarki czy używając choćby… Google!

Słowniki on-line

Wystarczy chwilkę poszukać w Internecie, aby znaleźć darmowe słowniki ortograficzne. Nie trzeba już przekopywać się przez kilkusetstronicowe księgi – wystarczy kliknąć w link w ulubionych, wpisać wyraz i w ciągu sekundy macie sprawdzone słówko!

Mozilla Firefox

Używasz przeglądarki Firefox? Wspaniale! Masz do swojej dyspozycji ogromną ilość rozszerzeń pozwalających na sprawdzanie Twojej pisowni w czasie rzeczywistym!

Wyszukiwarki PWN

Wydawnictwa Naukowe PWN przygotowały dla Ciebie specjalne wtyczki (pluginy), które pozwolą Ci sprawdzać pisownię wyrazów wprost z Twojej przeglądarki! Dowiedz się więcej ».

Spellbound

SpellBound to rozszerzenie pozwalające na sprawdzanie pisowni w dowolnych polach tekstowych w oknie przeglądarki. Dowiedz się więcej »

Mozilla Thunderbird

Jeśli piszesz dużo listów, opcja sprawdzania pisowni w programie Mozilla Thunderbird będzie Ci bardzo pomocna. Zanim wyślesz e-mail do odbiorcy, poświęć kilka sekund na kliknięcie przycisku „Pisownia” na pasku narzędzi. I polecamy stosowanie tego nie tylko w korespondencji oficjalnej, ale również w e-mailach prywatnych. Dowiedz się więcej »

Google

GMail (GoogleMail)

GMail!Teraz wysyłając e-maile ze swojej skrzynki GMail (GoogleMail) możemy sprawdzać poprawność pisowni. Funkcja Spellcheck działa również dla języka polskiego. Dowiedz się więcej »

Wyszukiwarka Google

Google Twoim przyjacielem!Zapamiętaj: Google jest Twoim przyjacielem! Ta potężna wyszukiwarka nie tylko pomoże Ci znaleźć wszystko w Internecie, ale również pomoże dbać o poprawną pisownię! Jeśli wpiszesz słowo z błędem, Google zasugeruje Ci poprawną pisownię. Szybko i prosto!

Google Toolbar

Firma Google udostępniła właśnie nowe wersje swojego paska narzędziowego – Google Toolbar. Jak poinformował Piotr Piecyk, obecnie jest dostępna również wersja dla przeglądarki Firefox. Oprócz podręcznego pola wyszukiwarki (które może się przydać przy używaniu Google jako słownika – szczegóły w dalszej części tekstu), wersja ta udostępnia usługę sprawdzania pisowni w formularzach. Przed wysłaniem posta na forum – kliknij ikonkę „ABC” i sprawdź poprawność pisowni.

Tlen dba o naszą pisownię

W serwisie tlen.pl można znaleźć specjalne wtyczki, które sprawdzają pisownię w naszej wiadomości. Po instalacji pluginu (wtyczki) w menu pojawia się nowa opcja ‘Sprawdź pisownię’ – jeśli system wykryje błąd, zostaniemy o tym poinformowani. Więcej informacji na stronie dotyczącej tej wtyczki.

Sprawdzanie pisowni w Microsoft Word

Ikona Microsoft WordTen program oferuje potężne narzędzie, jakim jest moduł sprawdzania pisowni. Masz go na swoim komputerze? Super! Gdy piszesz dłuższą wypowiedź na forum lub notkę na blog, przed kliknięciem w przycisk ‘wyślij’ poświęć kilka sekund, aby przekopiować tekst do Worda. Tam wciśnij F7 i pozwól sprawdzić pisownię. Widzisz swoje błędy, widzisz poprawne wersje – staraj się samemu poprawiać słowa zamiast machinalnie klikać w przycisk ‘popraw’, dzięki temu zapamiętujesz poprawną pisownię. Gdy tekst już pozytywnie przejdzie korektę, skopiuj go i wklej ponownie w formularz. To naprawdę zajmie tylko kilka sekund, a poprawnie napisany tekst wywiera bardzo pozytywny efekt na odbiorcach.

OpenOffice również potrafi!

Logo OpenOfficeJeśli preferujesz programy OpenSource i nadal chcesz pisać poprawnie – doskonała wiadomość! OpenOffice w niczym nie ustępuje produktowi Microsoftu. OpenOffice Writer również sprawdza poprawność tekstu i podkreśla błędy w czasie rzeczywistym! Tutaj możesz znaleźć informację, jak włączyć opcję sprawdzania pisowni (Spellcheck). Polską wersję OpenOffice można pobrać ze strony OpenOffice.pl

Aspell

Wartym wzmianki jest projekt GNU Aspell. Darmowy (licencja GNU/GPL) słownik i system sprawdzania pisowni w środowiskach Unix (chociaż na stronie projektu można również znaleźć wersje dla Windows). Do ściągnięcia są również polskie słowniki.

Masz swoją stronę WWW?

W Internecie można również znaleźć narzędzia, które wzbogacą Twoją stronę WWW o funkcje kontroli pisowni. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz na swojej stronie np. forum dyskusyjne.

phpBB dbające o pisownię

Alarmus, admin forum piwko.pl podesłał link do modyfikacji popularnego forum phpBB, która nazywa się Spell Checker. „Wyróżnia się bardzo dobrą wydajnością oraz zerowym obciążeniem bazy danych” (cytat ze strony). Słownik można własnoręcznie edytować, dodając nowe „byki”

SpellingCow

Bartek Ch. przesłał informację o serwisie www.spellingcow.com – sprawdzanie pisowni w formularzach na stronach WWW. System nie wymaga obsługi PHP – dane z formularza są przesyłane i sprawdzane na serwerach projektu.